ایران و قزاقستان 66 سند همکاری امضا کردند

تاریخ: 02:31, 12-04-2016.

تهران. سه شنبه، 12 آوریل 2016  میلادی برابر با 24 فروردین 1395 هجری خورشیدی. ایرتاگ- خبرگزاری تلگراف ایران. به گزارش خبرنگار خبرگزاری، رئیس جمهور قزاقستان در نشست خبری مشترک با رئیس جمهور ایران از امضای مجموعا 66 سند همکاری با ایران به ارزش 2 میلیارد دلار خبر داد.
بنا بر این گزارش، نور سلطان نظربایف همچنین در این نشست خبری از رئیس جمهور ایران بطور رسمی دعوت کرد تا به قزاقستان سفر کند.
نورسلطان نظربایف در نشست خبری مشترک با آقای روحانی ضمن تشکر و قدردانی از میهمان نوازی رئیس جمهوری ایران این سفر را تاریخی دانست و گفت: ‌فصل  جدیدی در تاریخ روابط  بین دو کشور بعد از برداشته شدن تحریم ها بر ضد ایران شکل می گیرد و معتقدم این روابط آینده خوبی خواهد داشت .
وی افزود: هیچ اختلافی در زمینه روابط دو کشور وجود نداشته و قزاقستان همواره پشتیبان ایران بوده است .
وی از خطوط ریلی میان قزاقستان ـ ترکمنستان که از چین به ایران می رسد به عنوان یک مسیر اقتصادی یاد کرد و گفت: مسیر بارگیری از چین به ایران 12 روز است که دو و نیم برابر از مسیر دریایی کمتر است.
نظربایف در ادامه به گفتگوهای دو کشور درباره مبارزه با تروریسم اشاره کرد و گفت: میان تروریسم و اسلام تفاوت وجود دارد و باید با وحدت برضد تروریسم مبارزه کنیم .
وی همچنین ضمن تاکید بر وحدت میان کشورهای اسلامی گفت: نباید اختلافی میان ایران و عربستان باشد و باید از طریق گفتگو مسائل حل و فصل شود .
رئیس جمهوری قزاقستان تاکید کرد: روابط تجاری، اقتصادی دو کشور باید از مسیرهای راه آهن، جاده و دریا توسعه یابد .
نظربایف در پایان از آقای روحانی برای سفر به کشورش دعوت رسمی کرد و گفت: امید است در این سفر شاهد ارائه گزارش از اجرایی شدن موافقت نامه ها میان دو کشور باشیم.

به اشتراک گذاشتن اخبار: