ظریف درگفتگوی اختصلصی با"المداین" درباره اوضاع جهان وایران ابرازنظرکرد

تاریخ: 15:26, 25-12-2018.


تهران. 25 دسامبر 2018 میلادی برابر با 4 دی ماه 1397 هجری خورشیدی. ایرتاگ-خبرگزاری تلگراف ایران
محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه ایران دوشنبه شب در گفت و گوی اختصاصی با شبکه خبری «المیادین» لبنان گفت: هنوز زود است، بتوان تحلیل مفصلی درباره نیت واشنگتن در خصوص خروج از سوریه را ارایه کرد
ظریف در ادامه این گفت و گو درباره تصمیم دونالد ترامپ برای خروج نظامیان آمریکایی از سوریه گفت: حضور آمریکا در سوریه از همان ابتدا غیرقانونی و نامشروع بود و به نفع ملت سوریه و یا با موافقت دولت دمشق نبود، تنش هایی را در این کشور ایجاد کردند و آنها برخلاف ادعاهایی که مطرح می کنند، مطلقا با داعش نجنگیدند.
رئیس جمهوری آمریکا پنجشنبه گذشته یک روز پس از اعلام خروج تمامی نیروهای این کشور از سوریه، دستور خروج هفت هزار نظامی آمریکایی از افغانستان را نیز صادر کرد.
ظریف با ابراز تاسف از شیوه تعامل اروپا در اجرای برجام تصریح کرد، اروپایی ها در اجرای تعهداتشان به توافق هسته ای بیش از حد طبیعی کند عمل می کنند و ما منتظر آنها نخواهیم ماند، مگر آن که گام های عملی بردارند.
ظریف ادامه داد: اروپا مدعی آن است که توافق هسته ای برایشان مهم است و تمایل دارند که از مزایای آن برخوردار شوند، اما نمی‌شود بدون اینکه خیس شد، شنا کرد.
رئیس دستگاه دیپلماسی ایران افزود: ما گزینه های زیادی در اختیار داریم و توافق هسته ای به حقوق و گزینه های ایران اشاره می کند و عدم استفاده از این گزینه پس از خروج آمریکا، به معنای آن نیست که ما آنها را از دست داده ایم، بلکه در صورتی که مصلحت ملی اقتضا کند این گزینه ها را به کار خواهیم گرفت و منتظر اروپایی ها نخواهیم نشست، مگر آن که آنها گام های عملی بردارند.
ظریف در خصوص تصمیم ترکیه برای آغاز عملیات در سوریه هم گفت: آنکارا باید این عملیات نظامی را با دولت دمشق هماهنگ کند.
ترکیه پیشتر اعلام کرده بود که عملیات تازه ای را علیه یگان‌های مدافع خلق سوریه (ی.پ.گ) و حزب کارگران کردستان (پ. ک. ک) در شرق فرات سوریه آغاز خواهد کرد.
وزیر امورخارجه ایران افزود: ما همیشه گفته ایم که این گونه عملیات باید از طریق دولت دمشق انجام شود، ما نگرانی ترکیه از عملیات تروریستی را درک می‌کنیم ما همواره به دوستان ترکیه ای خود گفته ایم که عملیات نظامی بدون موافقت دمشق نمی تواند به حل بحران کمک کند و این کار باید با هماهنگی دولت دمشق صورت گیرد.
وی خطاب به دولتمردان ترکیه ای افزود: ما آمادگی داریم تا به آنها کمک کنیم، آنها بتوانند، نگرانی خود (از عملیات تروریستی) را با هماهنگی دولت سوریه حل و فصل کنند.
ظریف در ادامه با اشاره به این که خرید میلیاردها دلار سلاح از آمریکا، امنیت برای کشوری به ارمغان نخواهد آورد، تاکید کرد: برخی خیال می کنند که خرید میلیاردها دلار سلاح از آمریکا برای آنان امنیت به ارمغان خواهد آورد، به همین خاطر برای خرید تسلیحات از واشنگتن مسابقه گذاشتند، آنها شاید ده ها میلیارد دلار در جنگ یمن هزینه کرده اند اما چه چیزی را محقق کرده اند؟
ظریف در پایان گفت: در مورد امنیت منطقه به این نتیجه رسیده ایم که به همان میزان که به امنیت کشور خود اهمیت می دهی، باید به امنیت همسایگانت اهتمام بورزی، آماده هستیم که امنیت مشترکی با همسایگان داشته باشیم و هیچ کشوری دشمن کشور دیگر نباشد و این درخواست را مجددا به مناسبت آغاز سال جدید میلادی به همسایگان مان اعلام می کنیم. از خبرگزاری ایرنا

به اشتراک گذاشتن اخبار: