ایرتاگ
خبرگذاری تلگراف ایران

4:07 | دسامبر08 تهران

اظهارات اوباما در مورد مسائل توافق با ایران در پی پیروزی حزب جمهوریخواه آمریکا

تاریخ: 20:15, 07-11-2014.


تهران. جمعه، 7 نوامبر 2014 میلادی برابر با 16 آبان 1393 هجری خورشیدی. ایرتاگ – خبرگزاری تلگراف ایران. به گزارش خبرنگار خبرگزاری، مقامات آمریکا اظهار کردند که در صورت رسیدن به توافق خوب با ایران در مذاکرات هسته ای، کنگره را هم متقاعد خواهند کرد.
به گزارش رسانه های خبری غرب، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا اخیرا در یک نشست خبری پس از پیروزی جمهوریخواهان در انتخابات میاندوره ای کنگره گفت:آمریکا و متحدانش می توانند چهارچوبی به ایران پیشنهاد کنند که در آن تهران بتواند نیازهای صلح آمیز انرژی خود را تأمین کند، اما درعین حال مذاکرات اتمی یک راه دشوار دیپلماتیک است زیرا دوطرف به هم بی اعتماد هستند.
به گزارش خبرگزاری ایرنا،اوباما درمورد تسلط جمهوریخواهان بر کنگره و تأثیر آن بر مذاکرات اتمی با ایران گفت: اگر بتوانیم با ایران به توافق خوبی برسیم در آن صورت با کنگره وارد مذاکره می شویم وآنها را هم متقاعد می کنیم.
وی در پاسخ به این پرسش که درصورت همراهی نکردن کنگره، آیا توانایی این را خواهد داشت که به صورت یکجانبه تحریم ها علیه ایران را کاهش دهد، گفت: تحریم ها چند دسته هستند و با هم فرق دارند اما فعلا مایل نیست در این زمینه اظهارنظر کند.  
حزب جمهوریخواه آمریکا به دمبال پیروزی در انتخابات میاندوره ای و کسب آرای بیشتر در هفت ایالات آمریکا، توانست کنترل مجلس سنای پارلمان را در دست بگیرد. این از سال 2006 بد این سو برای اولین بار است که جمهوریخواهان پیروزی کامل را به دست آوردند زیرا آنها هم اکنون عملا کنترل هر دو مجلس - نمایندگان و سنای کشور را در اختیار دارند
کارشناسان اظهار نظر کردند که پیروزی جمهوریخواهان و تسلط آنها در کنگره، نخستین باخت جدی باراک اوباما و حزب دموکرات طی دوره ریاست جمهوری رهبر حزب دموکرات درآمریکا به شمار می رود.

جان کری: ما در حال تلاش برای پایان مساله هسته ای ایران هستیم

اخیرا جان کری، وزیر خارجه آمریکا در ملاقات با همتای فرانسوی خود در پاریس، به حق ایران در تولید انرژی هسته ای و تلاش ها برای پایان مساله هسته ای ایران تاکید کرده است.
کری در دیدار و گفتگو با لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه درمورد تمدید مذاکره هسته ای با ایران گفت: به تمدید مذاکره فکر نمی کنیم...ما در حال تلاش برای پایان مساله هسته ای ایران هستیم و با این دید حرکت می کنیم.  
وی افرود: ایران حق دارد انرژی هسته ای تولید کند.  
به گزارش خبرگزاری ایرنا، جان کری با اشاره به نزدیک شدن به مهلت دستیابی به توافق جامع هسته ای میان ایران و قدرت های جهانی تاکید کرد که به تمدید این مذاکرات فکر نمی کند و دستیابی به توافق پس از ضرب الاجل 24 نوامبر یعنی سوم آذرماه، بسیار دشوار خواهد بود: اگر قرار باشد مذاکرات پس از روز 24 نوامبر ادامه پیدا کند دستیابی به توافق میان تهران و گروه 1+5 بسیار دشوار خواهد بود
قرار است روزهای 9 و 10 نوامبر برابر با 18 و 19 آبان ماه نشست سه جانبه بین محمدجواد ظریف، جان کری و کاترین اشتون در مسقط، پایتخت عمان برگزار شود و روز 11 نوامبر (20آبان ماه) مذاکرات ایران با گروه 1+ 5 در مسقط ادامه یابد
روز 24 نوامبر ( 3 آاذرماه ) پایان مهلت توافق تمدید شده ژنو است و به این ترتیب مذاکرات در مرحله بسیار حساسی قرار دارد زیرا در صورت دست نیافتن طرف ها به توافق، خطر به بنبست رسیدن مساله مذاکرات هسته ای ایران وجود دارد.  

به اشتراک گذاشتن اخبار: