سن امید به زندگی در ایران افزایش یافت
Авторизация
Вход через соц. сеть:
12:35

سن امید به زندگی در ایران افزایش یافت

24.07.2014
تهران. پنج شنبه 24 جولای 2014 میلادی برابر با 2 مرداد 1393 هجری خورشیدی. ایرتاگ- خبرگزاری تلگراف ایران. به گزارش خبرنگار خبرگزاری، معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی از افزایش سن امید به زندگی در کشور به 72 سال خبر داد.
بنابر این گزارش، دکتر ˈرضا ملک زاده عصر چهارشنبه در بازدید از پایگاه طرح کوهورت استان گیلان در شهرستان صومعه سرا اظهار کرد: سن امید به زندگی در ایران هم اینک در مردان به 72 سال و در زنان به 73 سال رسیده است. 
وی افزود: 50 درصد بیماری های مردم ایران، بیماری های قلب و عروق، سکته مغزی و قلبی و سرطان ها است. 
معاون وزیر بهداشت ادامه داد: 80 درصد علل بیماری ها در کشور بیماری های غیرواگیر و مزمن است که در افراد بالای 40 سال دیده می شود.
به گفته ملک زاده؛ این بیماری ها تا 10 سال نخست، هیچ علایمی ندارند و پس از این مدت با بروز علائم، بیماران به پزشک مراجعه می کنند که در این شرایط و برای درمان، متحمل هزینه های سنگینی می شوند.
وی ادامه داد: با پیشگیری از بیماری های مزمن مانند سرطان ها، بیماری های قلبی و عروقی، کلیه و کبد می توان تا 80 درصد جلوی ابتلا به بیماری را گرفت. 
معاون وزیر بهداشت در ادامه سخنانش با اشاره به طرح مطالعه هم گروهی موسوم به ˈکوهورتˈ گفت: مطالعات باید بتواند نیازها و مشکلات بخش سلامت جامعه را برطرف کند.
وی بررسی علل بروز بیماری های غیرواگیر و شیوع آن، تشخیص و پیشگیری را از اهداف اجرای این طرح ملی عنوان و در مورد اجرای این طرح در استان گیلان اظهار کرد: در زمان حاضر مراحل مقدماتی اجرای این طرح شامل فضای فیزیکی و پرسنل انجام گرفته که به زودی اجرا خواهد شد. 
ملک زاده اضافه کرد: این طرح در پنج استان کشور در حال اجراست و برنامه ریزی های لازم برای اجرای مطالعه هم گروهی موسوم به کوهورت در پنج استان دیگر در دست اقدام می باشد. 
وی خاطرنشان ساخت: در اجرای این طرح، 10 هزار نفر از افراد بالای 40 سال در شهرستان صومعه سرا به صورت سالانه در رابطه با ابتلا به بیماری ها برای شناسایی ریزفاکتورها معاینه می شوند.
دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان جزو 10 دانشگاه علوم پزشکی کشور است که طرح ملی کوهورت را اجرا می کند. 
بازدید از مرکز تحقیقات گوارش و کبد در بیمارستان رازی رشت و نشست با روسای مراکز تحقیقاتی و روسای دانشکده های دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان از دیگر برنامه های سفر یک روزه معاون وزیر بهداشت به استان گیلان است. 
شهرستان صومعه سرا در 25 کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع است.

Партнеры
-->