نخستین همایش شاعران پارسی زبانِ پنج کشور جهان در ایران برگزار خواهد شد
Авторизация
Вход через соц. сеть:
22:07

نخستین همایش شاعران پارسی زبانِ پنج کشور جهان در ایران برگزار خواهد شد

06.07.2014 آلماتی. 6 جولای 2014 میلادی برابر با 15 تیر 1393 هجری خورشیدی. ایرتاگ  - خبرگزاری تلگراف ایران. مطلوبه شاه علی. به گزارش خبرنگار خبرگزاری، نخستین همایش بین المللی شاعران پارسی زبان از 22 تا 24 تیرماه سال جاری (برابر با 13-16 جولای 2014 ملادی) در شهرهای اصفهان و تهران ایران برگزار می شود.


به گفته علیرضا قزوه،  مدیر مركز آفرینش های ادبی حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی، شاعر و پژوهشگر باریکبین عرسه شعر و ادب حوضه پارسی زبان، در این همایش بیست تن از شاعران پارسی گو از ایران و کشورهای افغانستان، تاجیكستان، هندوستان، پاكستان و روسیه شرکت خواهند کرد. او افزود، نخستین روز همایش شعر پارسی در تالار سوره شهر اصفهان برگزار می شود و در این مراسم از تلاش های ادبی خانم فرزانه خجندی، شاعر نام بردار تاجیك تقدیر و تجلیل خواهد شد.
قرار است، دومین روزِ همایش شاعران پارسی زبان در تالار مهر حوزه هنری در تهران برگزار ‌شود. آقای قزوه گفت، در این مراسم از ظهیر احمد صدیقی، شاعر پیشكسوت كشور پاكستان و مومن قناعت، شاعر شهیر تاجیكستان تجلیل و تقدیر به عمل می‌آید.
وی گفت: "در این مراسم شاعرانی همچون محمدعلی عجمی، طالب كریم آذرخش و فرزانه خجندی از تاجیكستان، بلرام شكلا از هندوستان، آنا برزینا از روسیه، سید سكندر حسینی، افسر رهبینی و سید فضل‌الله قدسی از افغانستان حضور خواهند داشت و به همراه شاعرانی همچون علی‌معلم دامغانی، سیدعلی موسوی گرمارودی، یوسفعلی میرشكاك، ناصر فیض، فاضل نظری، سعید بیابانكی و محمدحسین جعفریان از كشور ایران شعرخوانی می‌كنند".
گفته می شود، سومین روز از همایش شاعران در موسسه فرهنگی اوج تهران ادامه خواهد داشت و در این مراسم از تلاش‌های ادبی محمدعلی عجمی شاعر توانای تاجیك تجلیل به عمل می‌آید.
آقای قزوه تاکید كرد، همایش سه روزه چکامه سرایان پارسی گو با هدف تقویت زبان پارسی و تعامل بیشتر بین شاعران كشورهای پارسی زبان برگزار می‌شود. او ابراز امیدواری کرد، تا بتوانند در سال آینده دومین همایش شاعران همزبان را برگزار کنند.

Партнеры
-->